Sosyal Medya Yönetimi Nasıl Yapılır?

Sosyal Medya Yönetimi Nedir?

Sosyal medya yönetiminin nasıl yapılması gerektiğini açıklamadan önce, sosyal medyanın en yaygın özelliğinin her kullanıcının içerik oluşturduğu veya içerikle etkileşime girdiği olduğunu hatırlamalıyız. Sosyal medya, içeriğe odaklanan ve kullanıcı etkileşimi ile gündemini belirleyen bir kanal olarak tanımlanmaktadır. Her markanın veya bireyin sosyal medyaya katkısı ve sosyal medyanın beklentileri farklıdır. Kişisel sosyal medya kullanırken odak noktası bilgi alışverişi ve iletişimdir. Bir İdemarket olarak şirketlerin sosyal medya yönetimi için önerilerde bulunmak ve açıklamalar yapmak istiyoruz.

Aşağıdakiler gibi kişiden kişiye değişebilecek soruların cevaplarını arıyor olabilirsiniz: Örneğin, eğer bir sosyal medya uzmanı varsa, markalar için sosyal medya gerekiyorsa ve sosyal medyayı nasıl yönetiyorsanız. Öncelikle, sosyal medya hakkındaki makalemizi okumanızı öneririz. .Sosyal medya yönetimi hangi kanallarda yapılmalı?


Sosyal medya yönetimi, hedef kitlenin en az, rekabetin en az olduğu şirketler için ideal platformdur. Sosyal medya yönetimi herhangi bir platformda yapılmalıdır, ancak bazen kaynaklar ve zaman yeterli olmaz. Bu nedenle uygun bir ortam seçilmeli ve bu tarihten itibaren stoklar ağırlıklandırılmalıdır. Sosyal medya yönetiminizi odaklandığınız ve tekrarladığınız kanallar olarak değerlendirebiliriz. Odaklandığınız kanallar; Hedef kitlenizle iletişiminizi sürdürün, her hafta markanızı öğrenin, duyurularınızı farklı öykülerle tekrarlayın. Tekrarladığınız kanallara odaklanmakta olduğunuz platformda içerik paylaşımı olarak adlandırılabilir.

Markanız için iyi bir sosyal medya yönetimi, marka yönetimi ve dijital pazarlama ile sağlanır. Her gün Facebook'ta paylaştığınızı ve bir ayın sonunda X kişilere ulaştığınızı hayal edin. Sosyal Medya Yönetimi altında, bunun satışları veya marka bilincini nasıl etkilediğini ve gelecekte çalışmalarınızı nasıl hizalanması gerektiğini anlıyorsunuz.

Medya seçimi dijital pazarlama yetenekleriyle yapılmalıdır. Örneğin, bir SEO şirketinin izleyicileri olmasa bile Google + 'da çalışması mantıklı olacaktır. Tamamlayıcı platformlar aynı zamanda herhangi bir zamanda etkileşime izin verir. Youtube için oluşturulan videoların kısa bölümleri de Twitter için kullanılabilir. Her kanalda yayın yapmak çoğu zaman imkansızdır. Bugünlerde yakınlarda popüler bir sosyal medya platformu olduğunu biliyoruz. Bu nedenle, her bir marka stratejilerini mümkün olduğu kadar tamamlayıcı çalışmaya odaklanarak tanımlamalıdır.

post sample

Sosyal medya yönetimi için bir bölüm kurulmalı mı?

Sosyal medya yönetiminin nasıl yapılması gerektiğini araştırırken, birkaç teknik makaleden sonra bölüm kurup kurmama konusunda sorularınız olabilir. Tam zamanlı bir sosyal medya yöneticisi, şirketinizin kampanyaları için ilgili bölümlerinizle etkili bir şekilde iletişim kurabilir. Fazla mesai yaparak işinizin daha fazla çalışana ulaşmasına neden olabilir. Ancak, stratejiler geliştirmek ve bir içerik takımı oluşturmak için bir insan ekibinin olması her zaman daha iyidir. Ajanslara sağlanan sosyal medya yönetimi için, iş için gerekli şartlar sözleşmeye eklenirse daha iyi performansın elde edilmesi mümkündür.

Sosyal medya çalışmaları için ajanslar; Tasarımcı, içerik yazarı ve sosyal medya yöneticisi. Bu durumda, bazı insanlar markanız hakkındaki bilgileri değerlendirmekle ilgilenir ve her alandaki uzmanlar ilgilenir. Birçok şirket işini yaparken, eğilimleri ve uygulamaları test etmek daha iyi olabilir. Şirketler kendilerini satın almak isterlerse sosyal medyanın bazen daha pahalı olabileceği iyi bilinmektedir. Ajans ile çalışmanın hem daha iyi bir analiz hem de daha iyi bir yönetim fikri getirebileceğini söyleyebiliriz. Ancak bu senaryonun tam tersi mümkündür. Her ajans, müşterilerine eylem planlarını sunmak ve günlerini ayrıntılı olarak paylaşmak istemez. Benzer durumlarda, kuruluşunuzda yapılan işin kalitesini ölçmeyi beklemelisiniz. Hem zaman hem de maddi kayıplara neden olabilir. Bu nedenle, güvenilir bir ajans için çalışmayı veya bu kanallara hakim olan insanlarla çalışmayı seçebilirsiniz. Şirketiniz için uygun kriterleri seçebilirsiniz.

Sosyal Medya Yönetimi
Strateji planlama ve tanımlama, sosyal medya yönetiminde en önemli aşamalardır. Yıllarca birlikte çalıştığınız bir ajans, işletmenizin hedefini veya kimliğini belirleyemeyebilir. Bu durumda, yanlış izleyiciler için çalışmış veya yanlış stratejilerin dikkatini dağıtmış olabilirsiniz. Benzer nedenlerden dolayı, sosyal medya yönetiminin ilk ayları çok önemlidir. İşletmenizin büyümesini ve sosyal medyanın işletmenize katkısını ölçmelidir.

Bu ölçümü yaparken, verileri yorumlamayı bilmeyen uzmanlar, yalnızca rakiplerinizin takipçilerine odaklanan raporlar üretebilir. Bu durumda, satışlar üzerindeki etkinizi ölçmelisiniz, çünkü takipçi sayısında doğrudan etkiye sahip olmanın zor olduğu bilinmektedir.

Profesyonel danışmanlık için bizden teklif isteyin!

Her kurumun olduğu gibi sizin de sosyal medya reklamcılığı konusunda, dijital dünyada reklama ihtiyacınız olduğunu biliyoruz. En çok hak ettiğiniz ilgiye ve hedeflerinize ulaşmanız bizim önceliğimiz olacaktır. Bu yüzden sizinle birlikte başarıya yürüyeceğimiz bu yolda danışmanınız olmayı çok isteriz.