Sosyal Medya Reklamcılığını Düşünmeniz İçin 5 Neden

Posted
sosya-medya-reklam-verme

Sosyal Medya’da Reklam Vermek İçin 5 Neden

Sosyal medya reklamcılığı büyük bir iştir ve Türkiye sosyal medya harcamalarının 2020’de % 42 artarak 2,39 milyona ulaşmasıyla, giderek daha fazla işletmenin bu tür platformlarda reklam vermenin faydalarını fark ettiği açıktır. Facebook, LinkedIn, Snapchat ve Twitter gibi. Böyle bir büyümeyle, işletmenizin toplam pazarlama bütçenizin bir kısmını sosyal medya reklamcılığına harcayıp harcamayacağını merak ediyor olabilirsiniz. Türkiye’deki her büyüklükteki işletme arasında neden bu kadar popüler hale geldiğini anlamak için, sosyal medya reklamcılığını pazarlama stratejinizin bir parçası olarak düşünmeniz için beş neden vardır.

vivasosyalmedya-reklam

1- Rakipleriniz Sosyal Medya Reklamlarını Kullanıyor

Rakipleriniz, hedef kitlenizin kullandığı platformda öne çıkıyorsa ve siz yapmıyorsanız, işiniz dezavantajlıdır. Ne tür içerik yayınladıklarını ve daha da önemlisi, takipçilerinin dikkatini hangi tür içeriklerin çektiğini anlamak için rakiplerinizin sosyal medya etkinliklerini gözden geçirdiğinizden emin olun.

2- Hedef Kitleniz Orada Vakit Geçiriyor

Popüler inanışın aksine, sosyal medya reklamcılığı Facebook’un çok ötesine geçer. Aslında hemen hemen her büyük sosyal medya platformunun kullanılabilecek bir reklam platformu vardır. Bu, düzenli olarak hangi platformu kullandıklarına bakılmaksızın hedef kitlenize reklam sunmanıza izin verdiği için işletmeler için harika bir haber. Hedef kitlenizin hangi platformda olabileceğinden emin değilseniz, aşağıdaki istatistikler biraz fikir verebilir:

 • Facebook – Facebook’taki en büyük nüfus grubu, aktif kullanıcıların% 35’ini oluşturan 18 ile 34 yaş arasındaki erkeklerdir.
 • Twitter – Twitter’daki en büyük nüfus 18 ile 29 yaşları arasındadır ve kullanıcıların% 37’sini oluşturur.
 • LinkedIn – LinkedIn kullanıcılarının% 61’i çoğunlukla profesyoneldir ve 30-64 yaşları arasındadır.
 • Youtube – Kadınlardan daha fazla erkek kullanıcı olmasına rağmen, YouTube yaş gruplarına göre oldukça eşit bir şekilde bölünmüştür.
 • Instagram – Instagram kullanıcıları ağırlıklı olarak kadın ve kullanıcıların çoğu 35 yaşın altında.
 • Snapchat – Snapchat kullanıcılarının% 50’si 25 yaşın altında ve kullanıcıların yalnızca% 12’si 35 ile 54 yaşları arasında.

3- Organik Erişim ve Etkileşim Kısıtlı Kalıyor

Sonuçta, organik erişim ve sosyal medya katılım oranları son yıllarda önemli ölçüde düştü. Aşağıda, en popüler üç sosyal ağdaki şirketlerden gelen organik gönderilerdeki katılım oranları verilmiştir:
Sektörler arasında Facebook katılım oranı yalnızca % 0,09‘dur. E-posta pazarlamasındaki etkileşim oranıyla karşılaştırıldığında, 1.000 Facebook sayfası beğenmesi 1 e-posta abonesi kadar değerlidir!  Twitter daha da kötü çalışıyor – sadece % 0,048.

BURADAN SOSYAL MEDYA REKLAM PAKETLERİMİZİ İNCELEYEBİLİRSİNİZ

sosyal-medya-platformlari

4- Çok Özel Bir Hedef Gruba Kolayca Hitap Edebilirsiniz.

Bir kişinin sosyal medya hesabı onlar hakkında çok şey söyler ve sosyal medya reklam platformları, reklamlarınızı doğru kişilere sunmak için bu verileri kullanmanıza izin verir. Farklı sosyal medya platformlarında kullanmak için bazı demografik özelliklere, davranışlara ve ilgi alanlarına bir göz atın:

 • Konum – kullanıcının yaşadığı veya yakın zamanda bulunduğu yer.
 • Şirketler – Hangi sektörde çalışıyorlar, hangi büyüklükte bir şirkette çalışıyorlar ve hatta belirli şirketler için çalışanlar hakkında.
 • Demografi – Yaş, cinsiyet, aile geliri ve ebeveynlik durumu gibi parametrelere dayalı hedeflemeyi içerir.
 • Eğitim – Bir kullanıcının eğitiminin aşağıdaki gibi yönlerini yakalamanıza olanak tanır: B. Üniversiteden mezun olup olmamasına bakılmaksızın, belirli bir alanda okuduğu, hatta belirli bir okula veya koleje gittiği olabilir.
 • İlgi Alanları – Öncelikle kullanıcı davranışına dayalı olarak, spor ve aktivitelerden yemek ve müziğe kadar çok çeşitli şeylerle ilgilenen kişileri hedefleyebilirsiniz.
 • Yaşam olayları – yaklaşan bir düğün, yeni bir ev, yaklaşan bir doğum günü ve bir bebek – bunların hepsi bir hedef olabilir.
 • Çevrimiçi etkinlik – Sosyal medya platformlarında bulunan Facebook pikseli gibi izleme kodları, kullanıcıları önceki göz atma geçmişlerine, ör. Web sitenizi geçmişte ziyaret etmiş kullanıcılar.

Yeni bir kampanya oluşturduğunuzda hemen hemen tüm sosyal medya reklam platformları sizden bir hedef ister. video görüntülemeleri, web sitesi tıklamaları, gönderiler veya satışlar. Platform keşfedildikten sonra, reklamınızı uygun eylemi gerçekleştirme olasılığı en yüksek olan kişilere sunmak için önceki kullanıcı davranış verilerini kullanır.

5- Birçok Reklam Biçimi Var

Bir dizi farklı platform ve hedefleme seçeneğine ek olarak, reklam mesajınızı video, metin, resim, atlıkarınca vb. Gibi farklı şekillerde sunmanıza olanak tanıyan çeşitli reklam biçimleriniz de vardır.
Başlıca sosyal medya platformlarında bulunan reklam biçimlerinden bazıları şunlardır:

 • Facebook – Fotoğraflar, Videolar, Hikayeler, Messenger, Kaydırma, Slayt Gösterileri, Koleksiyonlar ve Oyunlar.
 • Twitter – Sponsorlu Tweetler, Sponsorlu Hesaplar, Sponsorlu Trendler, Resim Reklamlar, Video Reklamlar ve Uygulama Reklamları.
 • LinkedIn – Sponsorlu İçerik, Sponsorlu InMail, Metin Reklamları, Video Reklamları, Slayt Reklamları, Abone Reklamları, Reklamlar ve İş İlanları.
 • Snapchat – Snap Reklamları, Toplu Reklamlar, Hikaye Reklamları, AR Lensleri, Filtreler ve Reklamlar.

Neden katılım bu kadar düşük?

Facebook gibi platformlar iş içeriğinde daha zengin hale gelmekle kalmıyor, aynı zamanda aile üyelerinden ve arkadaşlarından gelen mesajları pazarlama içeriğine göre önceliklendirmeye başlıyorlar ve bu da bütçelendirmeden iş gönderilerine daha fazla içgörü kazandırmayı zorlaştırıyor. Önceki araştırmaların, kullanıcıların Facebook’ta beğendikleri markaları bilmediğini gösterdiğine dair bir değerlendirme de var. Bu nedenle reklam, bu kullanıcıları çekmenin gerçekten tek yoludur.

Sosyal medya reklamcılığının maliyeti nedir?

Sosyal medya reklam maliyetleri platformdan platforma ve sektörden sektöre değişir. Sosyal medya için reklam maliyetleri söz konusu olduğunda, aşağıdaki noktaları aklınızda bulundurun:

 • Popüler sosyal medya platformları için tüm yerel reklam platformları, kampanya bütçelemesine izin verir.
 • Genel olarak, reklam metrikleriniz ne kadar genişse, TBM’niz o kadar düşük olur. Ancak, bu aynı zamanda reklamlarınızın kullanıcıyla daha az alakalı olacağı anlamına da gelir. LinkedIn, minimum günlük 83₺ bütçe ve daha yüksek bir TBM ile genellikle en pahalıdır.
 • Gösterim ve video görüntülemeleri elde eden kampanyalar, web sitelerinde tıklama ve dönüşüm elde etmek için genellikle kampanyalardan daha düşük maliyetlidir.
 • Reklamınızın alaka düzeyi ve kalitesi, maliyeti etkileyecektir.

Facebook’taki gönderilerinizi artırmalı mısınız?

Platformun talebi üzerine birçok şirket Facebook’ta yayın yapmaktadır. Reklam, gönderiniz için daha fazla teşhir etmenin kolay ve ucuz bir yoludur. Yarışmalar, fotoğraflar, blog gönderileri ve diğer satış dışı gönderiler için çok etkili olabilir. Ancak yükseltme yaparken, yalnızca temel hedefleme işlevlerini kullanabileceğinizi ve Facebook’un kullanıcıları (beğeniler, yorumlar, gönderiler) hedefleme olasılığının standart tıklamalara göre daha yüksek olduğunu unutmayın. Bu nedenle, bir dönüşüm artırma kampanyası yürütüyorsanız, Facebook Reklam Yöneticisi platformunu kullanmayı düşünün.

Sosyal medya reklamları lehine Google reklamlarından vazgeçmeli miyim?

İşletmeniz için en iyi hangisinin işe yaradığına bağlı olarak, genellikle ikisinin bir karışımını öneririz. Google Ads ve benzeri platformlar, kullanıcılara aradıkları anahtar kelimeler için sonuçlar sağlar. Bu, kullanıcının söz konusu ürün veya hizmetle ilgilendiğini veya daha fazla bilgi edinmek istediğini varsayabileceğiniz anlamına gelir. Sosyal medya reklamcılığı daha az hedeflenmiştir. Yalnızca hedef kitlenizin profiline uyan birini hedefliyorsunuz. Hizmetlerinizi gerçekten kullanmak veya ürününüzü satın almakla ilgilenmeyebilirler. Facebook pikselinin kullanımı bir istisnadır. Web sitenize tekrar önceki ziyaretçileri hedefliyorsanız, daha yüksek bir niyet üstlenebilirsiniz. Dikkate alınması gereken bir başka nokta da, bazı şirketlerin doğal olarak sosyal medyayı etkilemekte zorlandıklarıdır, hedef kitleleri onu kullanmıyor ya da sosyal medyadaki insanların hoşlanmadığı bir şirketse, bir örnek Muhasebe. egzersiz yapmak. Her iki platformun da kullanımı maksimum erişim sağlar ve her zaman kullanıcının dönüşüme giden yolda orada olmanızı sağlar.

En etkili sosyal medya platformu nedir?

Bir sosyal medya platformunun etkinliği büyük ölçüde hedef kitlenize, ürün veya hizmetinize ve bütçenize bağlıdır. Ancak Facebook, herhangi bir sosyal medya platformunun en gelişmiş reklam özelliklerine sahiptir ve aynı zamanda en geniş kullanıcı tabanına sahiptir.

sosyal-medya-platformlari2