SEO Çalışmaları

Posted

SEO (Search Engine Optimization) Nedir?

SEO yani Arama motoru optimizasyonu; bugün her zamankinden daha önemli. SEO, organik sonuçlar yoluyla herhangi bir web sitesi ve işletme için potansiyel müşteriler oluşturma ve rakiplerle rekabet etme işidir.

SEO’nun gerisinde tam olarak ne var?

SEO yada Arama motoru optimizasyonu sitenizi arama motorları için optimize etmek ve arama motoru sıralamanızı iyileştirmek için bir dizi kuralı takip etme sürecidir.

Kullanım kolaylığı, web sitesi aramalarını daha hızlı ve daha kolay hale getirerek web sitenizin kalitesini artırmanın harika bir yoludur.

SEO, eksiksiz bir çerçeve olarak düşünülebilir çünkü tüm sürecin bir dizi kuralı (veya yönergesi), bir dizi adımı ve bir dizi denetimi vardır.

O Halde SEO neden önemli?

Günümüzün son derece rekabetçi pazarında, SEO pazarlaması her zamankinden daha önemlidir.

Arama motorları her gün milyonlarca kullanıcıya, sorularına cevaplar veya sorunlarına çözüm arayan hizmet vermektedir.

Bir web siteniz, blogunuz veya çevrimiçi mağazanız olsun, SEO işletmenizin büyümesine ve iş hedeflerinize ulaşmasına yardımcı olabilir.

SEO çalışmalarının adımları nelerdir?

Google’da arama yaptığınızda listelenen sonuçların görüntülenme sırası karmaşık algoritmalara dayanır. Bu algoritmalar (arama motoru sıralama algoritmaları olarak da bilinir), hangi web sayfasının birinci ve ikinci olarak görüntüleneceğine karar vermeden önce bir dizi faktörü hesaba katar. Genellikle üç kategoriye ayrılırlar: site içi SEO kuralları, site dışı SEO araştırması ve işin teknik yönü olarak sıralayabiliriz.

Website İç SEO

Dahili SEO, sıralamalarını iyileştirmek ve arama motorlarında daha alakalı trafik elde etmek için web sitelerini optimize etme çalışmasıdır. Sayfa dışı SEO’nun aksine, sayfanın hem içeriğini hem de HTML kaynağını optimize etmekle ilgilidir.

Website Dış SEO

Sayfa dışı SEO, web sitenizin arama motoru sonuç sayfasındaki (SERP) konumunu iyileştirmek için kullanabileceğiniz teknikleri ifade eder. Birçok kişi sayfa dışı SEO’yu bağlantı kurma ile ilişkilendirir, ancak hepsi bu kadar değil, daha da detaylıdır.

Teknik SEO

Teknik SEO, arama motoru örümceklerinin daha iyi organik sıralama için web sitenizi daha verimli bir şekilde taramasını ve dizine eklemesini sağlayan web sitesi ve sunucu optimizasyonunu ifade eder.

 

SEO ÇALIŞMALARININ ÖNEMİ

Organik arama, reklamsız erişim, internet sayfaları için en büyük trafik kaynağıdır.

Bir web siteniz varsa ve web siteniz hedeflenen arama terimlerinde ilk sayfada değilse, potansiyel müşterilerinizin% 85’ini kaybediyorsunuz. Global verilere dayanarak elde ettiğimiz arama motorlarında kullanıcıların tercih ettiği sitelerin yüzdesini kontrol edebilirsiniz.

SEO sadece arama motorlarının ön saflarında olmakla ilgili değildir, aynı zamanda iyi SEO uygulamaları bir web sitesinin kullanıcı deneyimini ve kullanılabilirliğini geliştirir.
Kullanıcılar, arama motorlarında ilk sayfada listelenen sitelere güvenirler. Dolayısıyla ilk sayfada olduğunuzda kullanıcı gözündeki değeriniz artar.
SEO araştırması alışveriş döngünüzü uzatır.
SEO araştırması, diğer kanallardan daha uzun süreli değer elde etmenize yardımcı olabilir, ancak daha ucuz ve daha uzun sürebilir.
SEO tamamen ölçülebilir verilere dayanmaktadır.