İnternet Reklamları

Posted
internet-reklamlari

İnternet reklamcılığı nedir?

İnternetin hayatımıza girmesi ve hızla yayılmasıyla birlikte, İnternet reklamcılığı adı verilen bir reklam türü olan reklam alanında bazı değişiklikler oldu. İnternet bir reklam aracı olarak kullanıldı. Reklamverenlerin çevrimiçi reklamcılığı tercih etme nedenleri, ulaşmaya çalıştıkları hedeflere bağlıdır. Tipik olarak, çevrimiçi reklamcılık, çevrimiçi satın alma ve satış, araştırma ve müşteri bilgileri gibi nedenlerle tercih edilir.

Bir tanıtım aracı olarak web sitelerini çevrimiçi reklamcılığa örnek olarak kullanmak, şirketlerin müşterileriyle iki yönde iletişim kurmasını sağlamıştır. Web sitelerinde ürün veya hizmetlerinin reklamını yapan şirketler, İnternet’teki zaman kısıtlamalarının olmaması nedeniyle günün her saati reklamlarını yayınlayabilirler. Sürekli aktif bir ortamın yaratılması, böylece elde edilen yüzü de iyileştirir.

Etki alanlarındaki gazete, televizyon, radyo vb. Reklamlar ve çevrimiçi reklamlar, düşük fiyatlarla daha fazla insanı çekebilir. Bu reklamlar ile firmanızın ürün ve hizmetlerini istediğiniz şekilde tanımladığınız hedef kitleye ulaştırabilirsiniz. Bu şekilde, şirketinizin satışlarını artırabilir ve bu reklamları imajınızı ve kimliğinizi oluşturmak için araçlar olarak değerlendirebilirsiniz.

İnternet reklamcılığı amaçları nedir?

  1. Reklam kuruluşunun kendisinin, ürün ve hizmetlerinin, kampanyalarının ve hizmetlerinin tanıtımını yapmak
  2. Reklamverenin mevcut müşterilerle bağlantısını güçlendirmek
  3. Reklam verenin ürün ve hizmetlerine ilgi uyandırmak ve buna göre satış yaratmak

Kurumlar web sitelerini reklam aracı olarak kullanmanın yanı sıra başka web sitelerini de kullanmaktadır. İşletmeler web sitelerinde afişler, şerit reklamlar ve kenarlıklar gibi reklam türleriyle yer bulabilir. Böylelikle kendi sayfalarının dışında da reklam yayınlayan firmalar farklı gruplara ulaşıp onları kazanabilir.

İnternet, reklamverene çok çeşitli seçenekler sunar. İnternet reklamcılığını düşündüğünüzde, web sitelerinde reklam vermeye ek olarak, sosyal medya reklamcılığı, arama motoru reklamcılığı, Google AdWords reklamcılığı ve İnternet uygulama reklamcılığını da düşünebilirsiniz. Burada hedef grubu tanımak ve bu nedenle onlara nereden ulaşılabileceğini planlamak önemlidir. Aksi takdirde yanlış ortamda sunulan reklamlar hedef kitlesine ulaşamayacak ve etkili olmayacaktır.

İnternet Reklam Türleri

Arama motoru reklamcılığı

İnternetten herhangi bir konuda bilgi almak istiyorsanız, arama motorları ilk referansınızdır. Reklamverenin belirttiği anahtar kelimeler arama sonuçlarında göründüğünde reklamlar sayfanın altında, üstünde ve sağında görünür. Reklamverenler, internet reklamlarının hangi bölgelerde ve ne kadar süreyle görüntüleneceğine karar verebilir. Arama motorlarında reklamını yapan ajanslar bütçeyi kendileri belirler, tıklama başına hesaplanan online reklamlar ancak ertesi gün tıklama oranı günlük bütçeye ulaştığında yerleştirilir.

AdWords reklamları: Çevrimiçi reklamlarınızı Google’a yerleştirmenize olanak sağlar. Web sitenize yeni kullanıcılar çekmek, çevrimiçi satışları artırmak ve mevcut kullanıcıların ilgisini artırmak için AdWords reklamlarını kullanabilirsiniz. AdWords reklamları, doğru kişilere doğru zamanda ulaşmanıza yardımcı olur. Google AdWords reklamlarınızı kendiniz yönetebilir ve profesyonel destek alabilirsiniz.

Yandex Reklamları: Başka bir arama motoru olan Yandex üzerinden de reklam sunarak hedef kitlenize ulaşabilirsiniz. Yandex bir reklam aracıdır. Birçok doğrudan posta modeli var. Bu reklam modelleri, görüntülü reklamlar, arama reklamları ve sonrası reklamlardır.

BURADAN İNTERNET REKLAMLARI İÇİN BİZDEN TEKLİF İSTEYEBİLİRSİNİZ

internet-reklamciligi

İnternet reklamları nasıl avantajlar sunar?

  • Çevrimiçi reklamcılık, zaman kısıtlamalarını ortadan kaldırarak işletmenize ulaşma kolaylığı sunar.
  • Reklam maliyetleri göz korkutacak kadar yüksek değildir.
  • İnternetin iki yönlü iletişimi sağlayan yapısı sayesinde, reklamın etkisi ve ulaştığı kişi sayısı değerlendirilerek hedef kitle daha iyi tespit edilebilir.
  • Yaratıcılığın rahatlıkla kullanılabileceği ve çeşitli fikirlerin uygulanabileceği reklam türüdür. Multimedya işlevi ile fotoğraflar, videolar ve ses gibi öğeler birlikte kullanılabilir.
  • Bir hata varsa, herhangi bir zamanda düzeltilebilir.

E-posta reklamcılığı

Kullanıcılar, ilgili oldukları konulardaki reklamları takip etmek için posta listelerine kaydolurlar. Bu posta listelerindeki e-posta adreslerine de ilanlar gönderilecektir. Bir kişi bu reklamları görmek istemezse, yeniden kaydolana ve listeden çıkarılmasını talep edene kadar reklamı e-posta ile almayacaktır. E-posta reklamcılığının avantajı, reklamın yalnızca potansiyel müşterilere gönderilmesidir. Bu şekilde, reklam maliyetleri en verimli şekilde çalıştırılacaktır. Aynı zamanda bir ürün veya hizmet satın alma olasılığı artar.

İçerik Ağı Reklamları

Arada, bu sistemde çevrimiçi reklam sunan kurumlar ve yayıncılar var. Bu internet reklamları, web sitelerinde gerekli kodların ekleneceği yerlerde görüntülenecektir. Bu reklamların ücretleri, arama motoru reklamları ile aynıdır. Reklamverenler, reklamların nerede görüneceğini belirler. Yayıncılar, isterlerse bir reklam yayınlamama hakkına sahiptir. Yayıncılar ayrıca tıklama başına gelir elde edebilir.

Sosyal Medya Reklamcılığı

Günümüzde oldukça yaygın olan sosyal medya kullanımı, sosyal medya reklamcılığını neredeyse zirveye taşımıştır. En popüler sosyal ağlar YouTube, Facebook, Instagram, Linkedin, Twitter ve Skype‘tır. Bu sosyal ağlar aracılığıyla çevrimiçi reklamcılık, aynı zamanda hedef kitlenize ulaşmanın en kısa yoludur.

YouTube reklamları: Bazı reklamlar, YouTube kullanan herkesin görmek istediği bir videonun önünde veya ortasında görünür. Bu reklamları sunmak için bir reklam hesabınızın olması gerekir.

Facebook Reklamları: Kurumların ürün ve hizmetlerini satmak ve marka bilinirliğini artırmak için kullandıkları reklamlara yeni bir reklam eklendi. Facebook reklamları, ağırlıklı olarak ürün satışları ve marka bilinirliği için kullanılır.

Instagram Reklamları: Instagram Reklamları da kullanıcıya ulaşmanın oldukça etkili bir yoludur. Çok sayıda bulunan Instagram kullanıcıları için bir ürünü tanıtabilir ve marka imajı oluşturabilirsiniz. Nispeten düşük bir bütçe ile istediğiniz hedef kitleye ulaşabilirsiniz.

Linkedin Reklamları: Markanızın hedef kitlesi profesyonelleri, yöneticileri, kurum ve kuruluşları içeriyorsa Linkedin Ads’i seçmenizi tavsiye ederiz. Ayrıca, bu reklamların diğer reklam modellerinden daha pahalı olduğunu unutmayın.

Twitter Reklamları: En çok kullanıcısı olan sosyal medya platformlarından biri Twitter’dır. Bu şekilde, reklamlı reklamların erişimi çok yüksek olacağı için kampanyanız Twitter reklamlarında iyi performans gösterecektir.

Skype Duyuruları: Duyurularınızı ortam olan Skype aracılığıyla yayınlama seçeneğiniz de vardır. Skype Ads, sık kullanımı ve sunduğu fırsatlar nedeniyle etkili sonuçlar üretebilir.